לקבלת הצעה אטרקטיבית, מלא את פרטיך

מידע וטיפים על ליסינג תפעולי

חיסכון בהוצאת דלק

התאמת דגם הרכב לעובד בהתאם לצרכים של מקום העבודה ואופי השימוש ברכב עשוי לחסוך לארגון אלפי שקלים בשנה בהוצאות דלק.
ישנם לא מעט דגמים, כגון רכבים היברידים, שאלמנט החיסכון הופך מאוד משמעותי בנסועה שנתית מעל ל
-35000 ק"מ לשנה. לכן, חשוב מאוד שהארגון ימפה את תמהיל הרכבים לפי נסועה שנתית לפי 3  קבוצות :
עד 30,000 ק"מ לשנה 30-45 אלף ק"מ לשנה 45 אלף ק"מ ומעלה.
 

שירות בהתאמה אישית

חברות המציעות ליסינג תפעולי לרוב מציעות חבילות שירות הכוללות מרכיבי שירות שלא כולם דרושים למשתמש. התאמה נכונה של חבילת השירות יכולה להפחית את התשלום החודשי באופן ניכר ולחסוך לארגון סכומים גבוהים בחישוב רב שנתי.
 

צבעים חסכוניים

ישנם מכוניות אשר נדרשת בגינם תוספת תשלום בגין צבע מטאלי. לדוגמא, ברכבי טויוטה ופולקסווגן. מעבר לצבעים לא מטאלים כגון " לבן" ( צבע שחוזר בגדול לאופנה בשנה האחרונה) עשוי להוזיל את התשלום החודשי.
 

חיסכון בזקיפת שווי מס לעובד

ההתאמה נכונה של סוג המכונית לרמת השכר של העובד. זקיפת שווי מס נקבעת לפי מחיר המכונית ויכולים להיות פערים של 200-300₪ לחודש בגין תוספת מס לעובד באותה קבוצת רכבים . רכב היברידי כולל הטבה לעובד בסך 500 ₪ הפחתת מס בזקיפת שווי מס לעובד. יש מגוון גדול של דגמים בקבוצת הביניים במחירים של 110 אלף ₪ בנפח 1.4 סמ"ק ועד 1.6 סמ"ק היכולים לתת תפוקה ותועלת מיטבית לנהג , כולל מרווח פנים לנוסעים ואביזרים נלווים במערכת השמע והבטיחות בדומה לקבוצות המכוניות הגבוהה יותר. לדוגמא: סקודה רפיד, יונדאי I25,  קיה ריו ודומים. שווה בדיקה.
 

בטיחות

תוספת מרכיבי בטיחות בעלויות נמוכות כגון חיישני רוורס ומצלמת רוורס (ברכבים בהם קיימת מערכת מולטימדיה) מהווה תוספת בטיחות משמעותית לנהג ולהולכי רגל. מרכיבי הבטיחות הללו הוכיחו את יעילותן לא פעם במניעת פגיעה בהולכי רגל, נזקים לרכב כתוצאה משדה ראייה לקוי ובהמשך ישיר לכך, ובחסכון כפסי משמעותי בגין תשלום השתתפות עצמית במקרה של ועליית מחיר הפוליסה בגין תאונה.
 

נפח מנוע - היררכיה ארגונית

בחלק גדול מהחברות עדיין יש הצמדה לדפוסי העבר וקביעת קבוצות רכבים לפי נפח מנוע. כיום ניתן לראות כי נפח מנוע אינו מהווה שיקול בבחירת הרכב. השיקול המוביל הינו היכולת הרב תכליתית של הרכב, כלומר כל נתוני המכונית, זמינות, כח, מרווח פנים לנוסע והכי חשוב- החיסכון בדלק. ישנם מכוניות בנפח 1.2 סמ"ק עם יכולת כוח ברמה גבוהה משולבים עם גיר רובוטי ומצמד כפול אשר מסוגלת לתת תפוקה ויכולת בדומה לגיר אוטומטי ואף יותר ועם תרומה ממשית בחיסכון עצום בדלק.
 

תקופת החכירה

תקופת החכירה המקובלת הינה שלוש שנים, אולם ישנן חברות המציעות עסקאות לתקופות ארוכות יותר, ארבע ואף חמש שנים. תקופת חכירה ארוכה יותר מאפשרת מחד את הוזלת העלות החודשית של החכירה, אולם מאידך החברה החוכרת כבולה לעסקת הליסינג לתקופה ארוכה יותר ומחזיקה צי רכבים ישן יותר.
חכירת רכב ישן (שיווק מחדש)
חברות מסויימות מאפשרות לעיתים חכירת רכבים ישנים בתעריף זול משמעותית מתעריף רכב חדש. אופציה זו מאפשרת גם לעובדים מדרג נמוך לקבל רכב צמוד מליסינג במחיר אטרקטיבי. כדאי לברר במהלך המשא ומתן עם חברת הליסינג האם אופציה זו קיימת בחוזה.
 

אבזור

חשוב לציין כי במקרים רבים רמת האיבזור של רכבים מליסינג הינה נמוכה ביחס למקובל בשוק הפרטי. צעד זה נועד להוזיל עלויות ובמיוחד מאפשר רכישת רכבים בקבוצת מס נמוכה יותר (כך שהעובדים משלמים "שווי למס" נמוך יותר). יש להקפיד על קבלת מפרט איבזור מדוייק לפני הזמנת הרכבים.
 

מקדמות

כל חוזי הליסינג כוללים סעיף מקדמות. ברוב המקרים מדובר על תשלום של שלושה חודשים מראש, כתלות בסוג הלקוח.
 

עמלות יציאה

המקדמות משמשות לתשלום עמלות יציאה במקרים של סיום החוזה ע"י החברה החוכרת. בדרך כלל גובה העמלות יהיה כדלקמן:סיום במהלך השנה הראשונה – 3 חודשי עמלה. סיום במהלך השנה השניה – 2 חודשי עמלה. סיום במהלך השנה השלישית – חודש עמלה
 

תשלומים חריגים

במהלך תקופת חוזה החכירה קיימות עלויות נוספות שאינן מכוסות במסגרת התשלום החודשי (קנסות, כביש 6, תאונות וכו'). יש לוודא כי גביית התשלומים החריגים תתבצע שלא במסגרת הוראת הקבע אלא באמצעות אישור חשבוניות פרטני, זאת על מנת להשיג בקרה הדוקה יותר על החריגות.
 

הצמדות

התשלומים במסגרת ההסכם צמודים למדד המחירים לצרכן. יש לשים לב כי אין הגבלה על עדכון הסכומים כלפי מטה במקרה של מדד שלילי, זאת עד לסף תחתון המצויין בהזמנה.
 

תקרה שנתית

הסכם ליסינג סטנדרטי כולל סעיף המציין את מגבלת הקילומטרז' השנתית (בד"כ בין 30 - 20 א' קמ'). במקרה של חריגה ממגבלה זו, על החברה החוכרת לשלם עבור כל קילומטר נוסף.
עלות החריגה לקילומטר
עלות זו נקובה בד"כ בש"ח (~0.2)
אופן חישוב החריגה (פול)
חשוב מאוד להקפיד כי חישוב החריגה מתקרת הקילומטרז' יתבסס על ממוצע כל הרכבים בחברה (פול) ולא על כל רכב באופן פרטני.
 

רכב חלופי

יש לוודא, כי במסגרת ההסכם, מתחייבת חברת הליסינג להעמיד רכב חלופי מאותה קבוצת רכב במקרה של תאונה / תקלה / טיפול / גניבה. חשוב להקפיד כי החוזה מציין מפורשות את מועד המסירה של הרכב החלופי – בד"כ תוך 4 שעות מזמן ההודעה לחברת הליסינג.
 

רמת שירות

יש לוודא כי בחוזה מצויין במפורש, כי במקרים בהם נדרשת הובלת הרכב לטיפול / רישוי וכדומה מחוייבת חברת הליסינג להגיע למקום העבודה של החוכר ע"מ להעביר את הרכב לטיפול.
 

נהג צעיר

למרות שחברות הליסינג מגבילות את השימוש ברכב לנהגים צעירים, ניתן לדרוש שימוש לנהג צעיר עבור רכב ספציפי כאשר תהיה לכך השפעה על גובה ההשתתפות העצמית. בנוסף, חשוב לבחון כיצד החברה מגדירה נהג צעיר.
 
באדג'ט מספקת ללקוחותיה גם שירותי ליסינג פרטי.