רגע לפני התחלת נסיעה - כללי בטיחות

 

עבור רובנו, נסיעה ברכב הינה חלק בלתי נפרד מהחיים. אנו רגילים לנהוג בתדירות יום יומית, מבצעים פעולות באופן כמעט אוטומטי ואיננו מקדישים לכך מאמץ רב. אולם, ישנם כמה דגשים שחשוב להקפיד עליהם לפני תחילת הנסיעה, ובייחוד כאשר מדובר ברכב שאיננו מורגלים אליו, כמו רכב מושכר.
כדי שתוכלו ליהנות מנסיעה נינוחה ובטוחה, אספנו עבורכם מספר טיפים חשובים, שכדאי ליישם בכל כניסה לרכב. אז קדימה, לעבודה!

 

1. סריקה מהירה סביב הרכב


 בין אם מדובר ברכב ששכרתם או ברכבכם הפרטי, מומלץ לבצע בדיקה קצרה סביב הרכב לפני הנסיעה. בדרך זו, תוכלו לוודא שכל חלקי האוטו תקינים. כדאי להתחיל במבט מתחת למכונית, כדי לבדוק שאין נזילות מים או שמן, ולהמשיך לבחון את צדדי הרכב. מומלץ להתמקד גם באזור הגלגלים, כדי לגלות האם יש פנצ'ר או חריצים מדאיגים. חשוב לקחת בחשבון כי חריצים עמוקים, מעל 2 מילימטר, דורשים החלפה מידית. כמו כן, יש להחליף צמיג לא יותר מ-4 שנים מיום ההתקנה, ואין להשתמש בצמיג שגילו מעל 10 שנים. גם אם הצמיג תקין, יש לבדוק את לחץ האוויר בגלגלים מידי שבועיים בקיץ או שלושה בחורף, ולוודא שהוא תואם להוראות היצרן. שמירה על הצמיגים תוביל לנסיעה בטוחה יותר וגם לחיסכון בדלק.

השורה התחתונה: סריקת הרכב יכולה להוביל לגילוי מוקדם של תקלות! אל תשכחו להביט מתחת לרכב ועל הצמיגים.

 

בדיקת לחץ אויר בגלגלים


 

2. בדקו את מצב השמן והמים


יש לבצע בדיקת שמן ומים לפחות פעם בשבוע לפני התנעת הרכב. למרות שפעמים רבות המתדלקים בתחנות הדלק מציעים לערוך את הבדיקה בזמן התדלוק, הדבר אינו מומלץ כלל. את המדידה יש לבצע כשהרכב קר ולא לאחר שהמנוע התחמם, רק כך ניתן לקבל תוצאות מדויקות. על מנת לבדוק את המים, יש לוודא שהנוזלים במיכל נמצאים בטווח המתאים, בין המקסימום למינימום. אם קיים מיכל עודפים, כדאי לבדוק שגם הוא מכיל נוזלים. במידה וקיים חוסר, יש למלא נוזל קירור בהתאם לגוון המצוי ברכב (ירוק, כחול או אדום, אך עדיף להמנע משימוש במים מהברז). בדיקת השמן גם היא פשוטה לביצוע: יש להוציא את המוט בעל הכיתוב Oil, לנגב אותו, ולהכניסו שוב. לאחר ההכנסה השנייה הוציאו את המוט ובדקו אם השמן נמצא בטווח המסומן. אם הוספתם שמן, מומלץ לבצע את הבדיקה בשנית כדי לוודא שהמילוי התבצע בכמות המתאימה.

השורה התחתונה: מומלץ לבדוק שמן ומים לפחות פעם בשבוע כשהרכב קר, ולא בזמן התדלוק!

 

בדיקת שמן ברכב

 

3. כוונו את המראה המרכזית ומראות הצד

 

אם נכנסתם לרכב לאחר שנסע בו נהג אחר, יש להתאים את המראות אליכם. את הכיוון יש לבצע לפני תחילת הנסיעה, כדי להימנע מנהיגה עם שטח ראיה מוגבל. אם נזכרתם בכך במהלך נסיעה, אל תתפתו לכוון את המראות תוך כדי נהיגה, הדבר עלול לסכן אתכם ואת סביבתכם. עצרו בצד, ובצעו את ההתאמה בתשומת הלב הראויה לה. את המראה המרכזית יש לכוון כך שישתקף בה כמה שיותר מהחלון האחורי ברכב. יש לפנות חפצים המצויים בסמוך לחלון ומפריעים לשדה הראיה. מראות הצד, כשמן, צריכות לשקף את המתרחש בצדי הרכב. כדאי לכוון את המראות בדיוק לנקודה בה אתם מפסיקים לראות את רכבכם, כדי לצמצם ככל האפשר את השטחים המתים. לרוב, הדרך להגיע לכך היא לכוון את המראות לזווית של 90 מעלות מהרכב.

השורה התחתונה: זכרו לכוון את המראה כאשר הנהג מתחלף! כיוון נכון מצמצם את השטחים המתים בשדה הראיה.

 

כיוון מראת צד ברכב4. התאימו את המושב למידותיכם האישיות


המראות אינן החלק היחידי שיש לכוון, גם למושב ישנה חשיבות גדולה לנהיגה בטוחה. ראשית, בדקו את המרחק שלכם מההגה. אם אתם רחוקים ממנו, ייתכן שניתן לקרב את ההגה אליכם. לאחר מכן, במידת הצורך, התקרבו אל ההגה בעזרת המושב. עליכם לוודא כי ההגה לא מסתיר את לוח המחוונים או את השמשה. בדקו כי אתם מצליחים ללחוץ על הדוושות בקלות. הימנעו ממצב בו הברך ננעלת בעת הלחיצה, הדבר עלול לגרום לכם לנזק. אם אתם מרגישים נמוכים ואינכם רואים היטב את הכביש, הגביהו את המושב. במידה ואתם זקוקים להגבהה נוספת, ייתכן וכדאי להשתמש בכרית למושב, המתאימה לנהיגה. לבסוף, מומלץ לכוון גם את גובה משענת הראש, כך שתוכל לתמוך בראש ולצמצם את התזוזה בשעת חירום. ההמלצה היא לכוון את משענת הראש, כך שכאשר אתם יושבים זקוף בצמוד אליה, הקצה העליון של האוזניים שלכם, נמצא בדיוק בנקודת האמצע של המשענת. כיוון נכון של המושב יעזור לכם לשלוט ברכב בקלות וליהנות מנסיעה בטוחה ונינוחה.

השורה התחתונה: כוונו את המושב למידותיכם תוך הקפדה על הגובה, המרחק ומשענת הראש. בכך, תשפרו את הנוחות ואת הבטיחות!


תינוק ברכב

 

מתעניינים בהשכרת רכב?  היכנסו לתפריט השכרת רכב ובדקו איזה רכב מתאים ליום שלכם.
לבאדג'ט 15 סניפים המצוים בפריסה ארצית מעפולה עד אילת!