לקבלת הצעה אטרקטיבית, מלא את פרטיך

רכב אוטומטי או ידני - מה כדאי?

אחת הבחירות הראשונות שאנו מבצעים כאשר אנו בוחרים רכב חדש או רכב מיד שניה, היא מה עדיף - רכב ידני או רכב אוטומטי? בעבר, ברירת המחדל בלימודי הנהיגה הייתה רישיון לנהיגה ברכב ידני, וכל הנהגים החזיקו ברישיון זה. היום, צעירים (ומבוגרים) רבים לומדים לנהוג על רכב אוטומטי, ללא כל צורך להבין איך נוהגים עם גיר ידני כלל, בשל הפופולריות ההולכת וגואה של תיבות ההילוכים האוטומטיות. אספנו כמה יתרונות חשובים שיסייעו לכם בבחירת סוג הרכב הבא שלכם:

תיבת הילוכים ידנית - יתרונות


עלויות

היתרון העיקרי בבחירת רכב ידני הוא יתרון כלכלי:
מחיר הרכב - עלותם הראשונית של רכבים ידניים זולה במידה רבה ממחירם של רכבים אוטומטיים, וההבדל במחיר עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים.
עלות ביטוח הרכב – בשל מחירו הנמוך, גם ביטוח הרכב שתשלמו על רכב בעל תיבה ידנית יהיה זול יותר, ודרישות המיגון עבורו עשויות להיות נמוכות יותר.
עלות אחזקת הרכב – טיפולים זולים יותר / שחיקה נמוכה יותר של הבלמים שכן הורדת הילוך מאטה את הרכב / עלויות גיר ידני נמוכות יותר מגיר אוטומט
צריכת דלק – צריכת הדלק של המכוניות הידניות נמוכה ב-5-15% מזו של המכוניות האוטומטיות, ובמדינה כמו ישראל, שבה עלות הדלק גבוהה, ההבדל הזה עשוי לחסוך לכם אלפי שקלים בשנה.

בטיחות

בעת בחירה בין רכב אוטומטי לרכב ידני יש לקחת בחשבון גם את שיקול הבטיחות. העברת ההילוכים הידנית מעניקה לנהג תחושת שליטה שלא קיימת במכוניות אוטומטיות, והשימוש במצמד במקום ממיר מומנט מאפשרת לנהגים להשתמש במומנטום של המנוע על מנת להאט ולבלום בקלות רבה יותר. כמו כן, ברכב ידני הנהג מעורב יותר בפעולת הנהיגה, דבר המשאיר אותו עירני יותר, ופחות זמין להתעסקות בהסחות דעת כמו הטלפון הסלולרי או מערכת המולטימדיה של הרכב.

מכירה

כיוון שהשוק הישראלי מוצף ברכבים אוטומטיים, חשוב לדעת שהביקוש למכוניות ידניות מיד שניה הוא דווקא גבוה יותר ולרוב הן "נחטפות" מהר, כלומר רמת הסחירות שלהן גבוהה יותר. אם אתם חושבים שתרצו למכור את המכונית שתרכשו בשלב מאוחר יותר, זה בהחלט שיקול משמעותי שעליכם לקחת בחשבון.

רכב הילוכים ידני
 

תיבת הילוכים אוטומטית - יתרונות


נוחות

לרכישת רכב אוטומטי יש יתרונות רבים, כאשר היתרון העיקרי הוא נוחות וקלות הנהיגה.
הנהיגה ברכב אוטומטי קלה ופשוטה יותר, כיוון שאין צורך לתמרן בין המצמד, המשנק וההילוכים לכל אורך הנהיגה. החלפת ההילוכים עשויה להיות מייגעת ומעייפת, בעיקר כאשר עומדים בפקקים או נוסעים בכבישים בין עירוניים. כמו כן, נהגים שאינם מיומנים, או נוהגים רק לעתים רחוקות, ייהנו מיתרון הקלות של הרכבים האוטומטיים וירגישו ביטחון רב יותר בנהיגה גם אם עבר זמן רב מאז הנהיגה האחרונה.

בטיחות

גם בחוסר התעסקות של פעולת החלפת ההילוכים קיים יתרון בטיחותי, כיוון שלנהג קיימת היכולת להיות מרוכז לחלוטין בדרכים ובנהגים מסביב. כמובן, היתרון הזה רלוונטי רק כאשר הנהג נמנע מהסחות דעת אחרות בעת הנהיגה.

שליטה

אף כי חובבי נהיגה רבים נהנים מביצועי הרכב הידני ומהשליטה הרבה המוענקת להם בנהיגה בו, המערכות האוטומטיות החדישות בהחלט מצליחות להתחרות ברכבים הידניים, והנסיעה בדגמים האוטומטיים החדשים מתעלה על ציפיותיהם של חובבי תיבת ההילוכים הידנית.

רכב אוטומטי

ומה עם תיבה רובוטית?

יש להבחין בין רכב אוטומטי לרכב עם תיבת הילוכים רובוטית, שהיא תיבת הילוכים ידנית בעלת מערכת רובוטית ומצמד אוטומטי. מערכת זו מחליפה את ההילוכים ברכב באופן אוטומטי, אך הנהג נדרש להרפות לשם כך מדוושת ההילוכים, ויכול גם להחליף הילוכים בעצמו באמצעות ידית ההילוכים או פקדים הממוקמים לצד ההגה.

אם כך, ישנם יתרונות וחסרונות המתלווים לכל אחד מסוגי תיבות ההילוכים. לכם נותר להחליט, בהתאם להעדפות האישיות שלכם ושל שאר הנהגים שישתמשו ברכב, איזה רכב הוא המתאים ביותר עבורכם. בהצלחה, ותתחדשו!

 

עמודים רלוונטיים נוספים:

תפריט מכירת רכב
המדריך לקניית רכב
רכב עד 50,000 ש"ח
רכבים חסכוניים בדלק
יונדאי i20 מול יונדאי i30
טויוטה יאריס או מאזדה 2
המכונית הכי יקרה בעולם