לקבלת הצעה אטרקטיבית, מלא את פרטיך

נזילת מים ברכב - מה יכולות להיות הסיבות?

נזילת מים לרכב

החורף מביא עימו גשמי ברכה, אך מבחינת ציבור הנהגים הגשמים יכולים בקלות להפוך מברכה לקללה. נזילות מים ברכב, חדירת מי גשמים לתא הנוסעים והצפת המנוע, הן רק חלק מהבעיות שעלולות להיגרם מהמפגש בין הרכב למים, בעיות אשר, בטיפול לקוי, עלולות לגרום לבעיות חשמל, חלודה ואף לסכנת בטיחות של ממש ולטווח ארוך אף להוביל לירידת ערך. ממה בדיוק צריך להיזהר, מהן דרכי הטיפול ואיך בכל זאת אפשר לעבור את החורף בשלום? סיכמנו לכם מספר נקודות חשובות.

נזקי מים ממקורות שונים


את נזקי המים ניתן לחלק לשתי קטגוריות: 

  •  נזילת מים מתוך הרכב - נזילה מהרדיאטור - נזילות כאלה יכולות להיווצר בתוך המאייד (אשר נקרא לרוב "קרבורטור"), במזגן, במשאבת המים וממקורות נוספים. אך הנזילה השכיחה ביותר היא מאזור הרדיאטור. בדרך כלל ניתן יהיה לזהות בקלות נזילה כזו; לאחר שהרכב עומד בחנייה מספר שעות ניתן להבחין בשלולית קטנה שתיווצר מתחת למנוע של הרכב. הטיפול ברכב במקרים כאלה יכלול ביקור במוסך, ומוטב מוקדם מאשר מאוחר שכן נזילת מים מחלקים שונים ברכב עלולה להוביל למחסור של מים למנוע וכך לגרום להתחממות המנוע ולנזק בלתי הפיך לראש המנוע, ולצורך בהחלפתו.

 

  • נזילת מים מתוך הרכב - נזילה מהמזגן - כפי שציינו, נזילה נוספת שעלולה לגרום לרטיבות בתא הנוסעים היא נזילת מים ממזגן הרכב, במקרים כאלה הרטיבות יכולה להיות כמעט בלתי נראית ולגרום לנזקים מבלי שנשים לב. נזילה כזו יכולה להגרם בשל סתימה מפתח ניקוז המים ובשל כך מים יתחילו לחדור לתוך הרכב. גם אם רטיבות כזו לא תשפיע באופן ישיר על המנוע היא בהחלט יכולה לגרום להצטברות חלודה ואף פגיעה בחשמל.

 

  • נזקים ממקור חיצוני - הצפה של תא הנוסעים והמנוע - הקטגוריה השנייה היא חדירה של מים ממקור חיצוני לתוך תא הנוסעים והמנוע. חדירה והצטברות של מים ברצפת הרכב וגם לבגאז' הרכב, יכולה להיגרם מאי אטימה מספקת של דלתות הנוסעים. נסיעה ברכב לתוך שלוליות עמוקות בימי החורף הסוערים יכולה להוביל להצפה של תא הנוסעים, במקרים קשים אף להצפה של המנוע. הצפה של המנוע תגרום לנזק בלתי הפיך ובמקרים קיצונים אף להשבתתו באופן מוחלט.

כמה נזק באמת מייצרים המים?

 

כאשר חודרים מים מכל סיבה שהיא לתא הנוסעים. הם מצטברים ברצפת הרכב או תא המטען. בשל חוסר אוורור עלול להיגרם מצב של "מים עומדים", הרטיבות תהפוך לחיידקים שיהפכו לעובש. מלבד הריח הלא נעים שינוע בחלל הרכב, העובש נושא עימו חלקיקים אותם לא מומלץ לנשום והם עלולים להזיק לבריאות. מלבד זאת, המים מסוגלים לנוע ולהגיע לאזורים נוספים כמו מרכב הרכב והשלדה ולגרום לחלודה שתחליש את חלקי הרכב ותהווה סכנה בטיחותית, או לבעיות חשמל. כל אלו ובעיות אחרות נוספות עשויות להוביל לירידה בתפקוד הרכב,  ומעבר לאי הנוחות, עלולות לגרום לבעיה בטיחותית. נזק נוסף שעלול להיגרם ממים הוא הצפת המנוע, כפי שציינו קודם לכן, לכן אם יש חשד כי מנוע הרכב עלול להיות מוצף במים, מומלץ שלא להניע, להמתין שיתייבש או לקרוא לבעל מקצוע מומחה.


 

דרכי טיפול ומניעה

על מנת למנוע רטיבות בתוך הרכב יש להקפיד לסגור חלונות, בייחוד בימי גשם. יש לוודא כי איטום הדלתות ותא המטען תקין ואין בעיה שמונע את הסגירה או האיטום. במקרה שלא כך הדבר, יש לדאוג להחליפו בהקדם, ועדיף לפני שהעונה הגשומה מתחילה. יש להימנע מנסיעה בשלוליות ככל הניתן, במיוחד כאשר השלוליות עוברות את קו הגלגל העליון, אז קיימת סכנה ממשית של כניסת מים למנוע. אם לא נותרת ברירה וקיים הכרח לעבור ולנסוע דרך הצטברויות מים גדולות במיוחד, יש להקפיד לעשות זאת בנסיעה איטית וזהירה באופן שימנע השפרצות ככל הניתן.   
 
 

מה עושים כאשר המים כבר חדרו אל תוך הרכב?

 

כפי שנאמר, לא תמיד ניתן למנוע כניסה של מים, אך גם במקרים בהם המים כבר חדרו פנימה, ניתן לטפל בבעיה. כאשר מזהים רטיבות ברצפת הרכב ניתן להשתמש בתכשירים שונים על מנת לנקות ולנקז את המים, לאחר מכן יש להקפיד על אוורור נאות של תא הנוסעים. לצורך כך, ניתן להיעזר במאווררים שיגדילו את הסירקולציה באוויר וימנעו עובש. יש לציין כי ברכבים מסויימים ניתן לעיתים לפתוח פתח ניקוז בתחתית הרכב; פתח זה ניתן לפתוח אותו לבד ללא כלים משוכללים ובכך תוכלו למנוע ביקור במוסך. ניקוז המים יועיל גם לבטיחות הרכב וגם ימנע חלודה בשלבים יותר מתקדמים.
 

לסיכום

 
הבעיות שיכולות להיגרם מנזילת מים ברכב ורטיבות בתא הנוסעים יכולות להיראות שוליות לנהג שאינו מיומן דיו, אך במקרים רבים הן יכולות לגרום לאי נעימות בנסיעה, לירידה בערך הרכב ולעיתים אף לסכנת בטיחות של ממש, לכן רצוי ואף מומלץ לטפל בהן בהקדם, בסימן הראשון לרטיבות כלשהיא ברכב.
 

עמודים נוספים:

 

תפריט מכירת רכב
רכבים חסכוניים בדלק

רכבי מיני מומלצים