טסט לרכב - איך למה וכמה?

באדג'ט הינה חברת מכירת רכב מבין הגדולות בארץ. בתהליכי המכירה אנו נתקלים בשאלות רבות על אחזקת הרכב, ביניהן גם נושא הטסטים, ולכן יצרנו תוכן העוזר להבין מהו התהליך, מהן העלויות ועוד.
יש לקחת בחשבון שבאדג'ט לא נותנת שירותי טסט לרכב, את הבדיקה יש לבצע בחברות/מוסכים המיועדים לכך.

טסט לרכב הוא משהו שכל בעל רכב מכיר. אחת לשנה מגיע היום הזה שבו לא לגמרי ברור איך צריך להתכונן אליו, מביאים את הרכב למכון ומקווים לטוב. אז מה צריך לדעת לפני שלוקחים את הרכב לטסט?

כמה עולה טסט לרכב?

מחיר טסט לרכב מורכב מאגרות רישוי, עלות המבחן, בדיקות חוזרות או מקדימות (כאשר כאלו נדרשות), וכמובן עלות התיקונים והליקויים שהתגלו. ישנם מוסכים אשר נותנים שירות העברת טסט – הם יבצעו בדיקות ותיקונים מקדימים, יעמדו עבורכם בתור וידאגו לתיקון מה שלא עבר, וכמובן שיגזרו גם הם קופון בתהליך. עלות בדיקה מקדימה (בלבד) במוסך עולה בין 200-400 ₪ - כמובן שאם יש תיקונים נדרשים – המחיר יעלה בהתאם.
אם הרכב הוא בן למעלה מ-15 שנה, יש להוסיף לעלות זו גם עלות בדיקה מקדימה במוסך מורשה של מערכת הבלמים, בלעדיה הרכב לא יורשה לעבור טסט.

כמה עולה אגרת טסט לרכב?

עלות הטסט הבסיסית עומדת (נכון לשנת 2019) על 96 ₪, בתוספת של 63 ₪ למונית ורכב מסחרי קטן. לרכבים מסחריים גדולים ורכבי דיזל אגרת הרישוי עומדת על 103 ₪. רצוי לשלם את האגרה מראש באתר משרד הרישוי ולחכות להודעה שתגיע בדואר תוך שבועיים עד חודש. אפשרות אחרת היא תשלום באחת מעמדות השירות העצמי המפוזרות בסניפי בתי מרקחת בארץ, אפשר לברר היכן יש אחת כזו קרוב לביתכם באתר של משרד הרישוי. באם נדרשתם לבצע טסט חוזר לאחר שנכשלתם באחד, תשלמו אגרה נוספת של 20 ₪ .

איש מתקן רכב

מה צריך להביא לטסט לרכב?

כדי לעבור טסט בשלום צריך להביא את המסמכים הנדרשים: תעודות זהות מקוריות, ייפוי כח (אם אינכם בעלי הרכב הכתובים ברשיון הרכב), ביטוח חובה ואישורי מוסך אם נדרשים. בנוסף, חובה לדאוג כי הרכב מצויד בג'ק (מגבה) וגלגל רזרבי, אפוד זוהר, פח אשפה למושב האחורי ומשולש אזהרה. אם מדובר ברכב מסחרי עליו גם להכיל מטף לכיבוי אש.

מה בודקים בטסט לרכב?

ישנם מספר דברים שנבדקים במסגרת טסט לרכב:

 • מערכת תאורה, כולל אורות מהבהבים – שימו לב לבדוק את כל הנורות ברכב, מלפנים, מאחור ומצדי הרכב. אל תשכחו לבדוק: פנסים קדמיים ואחוריים, פנסי איתות, אורות גבוהים, תאורת לוחית הרישוי, ותאורת בלמים. הנורות צריכות לפעול והאורות צריכים להיות מכוונים. כיוון אורות לפנסי החזית כלול במחיר הטסט לרכב.
 • מגבים ומערכת התזת מים - יש להחליף מגבים יבשים או סדוקים
 • מראות – יש להחליף במידה ואחת מהן סדוקה או שבורה
 • צמיגים – בדיקה שכל הצמיגים (כולל הרזרבי) אינם שחוקים, יבשים או סדוקים, ללא חתכים וכי הם מכוונים. דאגו למלא אוויר לפני הטסט. אם הרכב נפסל בגלל מערכת ההיגוי או הבלמים (בלבד) אז כיוון חוזר של הגלגלים יבוצע על ידי מכון הרישוי.
 • ציוד נלווה – יש לבדוק קיום אפוד זוהר, אשפתון, משולש אזהרה, צמיג רזרבי ומגבה (ג'ק). ברכב מסחרי צריך להיות גם ציוד כיבוי אש.
 • מערכת ההיגוי – בדיקה כי ההגה לא קשה או קל מדי
 • לוחיות הרישוי – לוחיות הרישוי צריכות להיות במצב תקין, קריא ולא שחוקות. ולוודא שהלוחית עצמה לא התעקמה.
 • מערכת הפליטה – הרכב עומד בתקני מזהמים – רצוי להשתמש בתוסף דלק מספר שבועות לפני הטסט
 • מערכת הבלמים
 • פנים הרכב - חגורות בטיחות, לוח שעונים תקין, נורת אזהרה של בלם היד, מד קילומטרים וגם ידיות כניסה ויציאה.

על מה מכשילים בטסט לרכב?

כל מערכת שנבדקת יכולה לשמש עילה להכשלת הרכב בטסט אולם הבוחנים נוטים לשים דגש מיוחד על מערכת התאורה והמראות, לוח שעונים תקין (על כל רכיביו), חגורות בטיחות ומערכת הבלימה הכפולה. רכבים רבים גם נכשלים בטסט בגלל רמות פליטה מזהמת גבוהה.

מתי עושים טסט לרכב?

את הטסט עושים לפני פקיעת תוקפו של רישיון הרכב של השנה הקודמת. אי תשלום רישיון רכב (ואיתו מעבר טסט לרכב) יכול לגרור קנסות גבוהים, שלילת רישיון לחצי שנה ונקודות חובה. בנוסף, ביטוח חובה אינו תקף ללא רישיון רכב בתוקף.

כל כמה זמן עושים טסט לרכב?

טסט לרכב יש לבצע אחת לשנה למעט מקרים מיוחדים: רכב שגילו מעל ל-19 שנה יתבקש לעבור את התהליך פעמיים בשנה עד שיכנס למעמד של רכב אספנות. לעומתו, רכב חדש יהיה פטור ממעבר טסט בשנה הראשונה – אך לא מתשלום דמי אגרת הרישוי.

כמה זמן לוקח טסט לרכב?

טסט לרכב אינו אורך זמן קבוע. הטסט עצמו ייקח לרב כעשר דקות, אך התור עלול להיות ארוך במיוחד. רצוי להגיע בימים ראשון, שלישי או חמישי, בין השעות 7:30-8:00 או לאחר השעה 15:00, אז התורים קצרים מעט יותר. קחו בחשבון שאם תזדקקו לתיקונים ותגיעו בסוף היום – יישאר לכם זמן מועט לביצועם וייתכן ותאבדו יום עבודה נוסף.

תמונה ישנה של רכב במוסך

מסמכים לטסט לרכב

לפני שתוכלו להעביר את טסט לרכב תדרשו להציג את המסמכים הבאים:

 • ת"ז מקורית של בעל הרכב הרשום
 • אם אתם מעבירים את הטסט עבור בעל הרכב – ת"ז מקוריות שלכם ושל בעל הרכב, וייפוי כח
 • תעודת ביטוח חובה בתוקף
 • במידה והרכב הוא בן למעלה מ-15 שנה – אישור ממוסך מורשה על תקינות מערכת הבלמי
 • אין צורך להביא אישור תשלום או רישיון רכב – ניתן להדפיס אותם במכון הרישוי עצמ
 • אם הרכב מגיע לטסט חוזר יש להציג אישור שהונפק על ידי המוסך שתיקן את הליקויים ואת חשבונית התיקון

טסט חוזר לרכב

אם הרכב נכשל בטסט אז צריך לקחת אותו לתיקון במוסך מורשה, עדיף אחד כזה שאתם סומכים עליו. תנו למוסך את רשימת התיקונים ואל תשכחו להביא לטסט החוזר את אישור המוסך על ביצוע התיקונים, כולל את החשבונית שקיבלתם לאחר ששילמתם עליהם. הטסט החוזר עצמו עולה 20 ₪ לרכב פרטי.