טבלת טיפולים לרכב

אם אתם שומרים על בריאותכם, אחת לתקופה אתם תבצעו בדיקת דם לא כי אתם חולים אלא על מנת לזהות בעיות שהתעוררו או עלולות להתעורר לפני שהן מתחילות לתת אותות נעימים פחות בשטח. כמו המערכות בגוף האדם, גם מערכות הרכב עובדות באופן שוטף וסובלות משחיקה ובלאי אך בניגוד לגוף האדם הן אינן מסוגלות להתחדש ולתחזק את עצמן בעצמן, ודורשות טיפול במוסך לצורך כך.

מה היא טבלת טיפולים לרכב?


טבלת טיפולים לרכב היא טבלה העוקבת אחרי טיפולים תקופתיים שהרכב עבר, ומה נעשה בכל אחד מהטיפולים. כל יצרן ויבואן רכב מפרסם הנחיות שאומרות כל כמה זמן (או כמה ק"מ) יש לטפל ברכב ומה יש לבצע בכל טיפול. ישנם קווי דמיון בין רכבים מסוגים ודגמים שונים, אולם קיימים גם הבדלים בין יצרן ליצרן ובין הדגמים השונים אצל אותו היצרן.

טבלת טיפולים לרכב היא תעודה המראה כי הרכב עבר את כל הטיפולים והבדיקות להם הוא נדרש בהתאם להוראות היצרן ועל פי לוחות הזמנים שהוגדרו על ידו. טבלת טיפולים לרכב כאשר המוסך ממלא אותה בקפידה בדיוק בהתאם להוראות, חיונית על מנת להבטיח, לדוגמה, את המשך אחריות היצרן על רכבים חדשים ותעזור גם בשלבי מכירת הרכב.

טיפולי רכב
 

מהו טיפול קטן ובמה הוא שונה מטיפול גדול?

בין מערכות הרכב ישנן כאלו אשר הבלאי שלהן מהיר יותר וכאלו בהן הוא איטי יותר. לדוגמה, שמן המנוע עלול להזדהם ולספוג לחות לעתים קרובות בעוד שחיקה של רצועת הטיימינג מתרחשת לעתים רחוקות בהרבה.

בטבלת טיפולים לרכב קיימת הגדרה לכל בדיקה או סוג טיפול כל כמה זמן או כמה ק"מ (הנמוך מבין שניהם) יש לבצע את הבדיקה או הטיפול. כדי לפשט את הדברים עבור הלקוחות, נוהגים לאחד טיפולים במערכות שונות על פי התכיפות. טיפול קטן לרכב הוא טיפול שכולל החלפת ובדיקת מערכות בעלות בלאי מוגבר ואילו טיפול גדול לרכב הוא טיפול שכולל לרב את כל הבדיקות וההחלפות שכולל טיפול קטן לרכב ומוסיף בדיקה וטיפול גם במערכות נוספות, שעוברות בלאי מואט יותר.

מהו טיפול 10,000?

מתי עושים טיפול לרכב? עד שנת 2000 לערך , מרבית יצרני הרכב המליצו להכניס את הרכב לטיפול קטן כל שנה או 10,000 ק"מ – הקודם מבין שניהם. אדם הנוסע רק 5000 ק"מ בשנה עדיין היה צריך להכניס את הרכב לטיפול 10,000 פעם בשנה ואילו אדם שגמע 20,000 ק"מ בשנה נזקק לשני טיפולים בשנה. בשנים האחרונות, איכות הרכיבים, החומרים וההרכבה השתפרו והרכבים זקוקים לטיפולים תכופים פחות. כיום מדובר לרוב על טיפול 15000 לרכב למעשה – כל 15,000 ק"מ או שנה, מה שמגיע קודם, אך המינוח המקובל לטיפול קטן בשוק נשאר בעינו – טיפול 10000.

טיפול 10000

מלבד האחריות, עד כמה חשוב להכניס את הרכב לטיפול תקופתי?


רכב הוא חיוני לחיים אך הוא כלי שעלול להוות סכנת חיים, במידה והוא אינו פועל כשורה. ישנן סיבות רבות לכך שרכב יפסיק לפעול או להיות בטיחותי – בלמים שהפסיקו לעבוד, מערכת היגוי לא תקינה וכדומה. לרוב, המערכות אינן מפסיקות לעבוד בפתאומיות אלא כתוצאה מבלאי בחלקים ידועים שלהם. המנוע, לדוגמה, יעבוד היטב אם שמן המנוע יהיה נקי מפיח ולא מחומצן. השמן מזדהם ומתחמצן עם הזמן אפילו אם הרכב אינו נוסע כלל, דבר שמוריד את יעילות פעילותו של השמן ועלול לפגוע במנוע עצמו. שמן מנוע ומסנני שמן מוחלפים בכל טיפול תקופתי ברכב. החלפה תכופה זו באה להגן באופן אקטיבי על המנוע והמערכות השונות שיפגעו אם השמן יהיה באיכות נמוכה.

מה כולל טיפול תקופתי ברכב?

כל טיפול 10000 בסיסי כולל החלפת שמן המנוע והחלפת מסנני השמן. כדאי להקפיד על שימוש במוצרים מקוריים או תואמים באיכות גבוהה, וכדאי לבקש מהמוסך להשתמש בשמן סינתטי מלא בלבד. לעתים, בהתאם לטבלת הטיפולים לרכב המומלצת על פי הוראות היצרן, טיפול קטן יכלול גם החלפת מסנן אויר למנוע הרכב.
טיפולים גדולים יותר יכללו החלפת פלאגים (מצתים), מסנן מיזוג, מסנן דלק, נוזלי קירור ובלמים והחלפת צלחות ורפידות הבלמים. אחת ל 100,000 ק"מ או שמונה שנים יש להחליף גם את רצועות הטיימינג, ברכבים בהן עדיין מותקנות רצועות טיימינג (דבר שהולך ונכחד עם השנים ברכבים החדשים).
רצוי להשתמש בהזדמנות הכנסת הרכב לטיפול, אפילו אם מדובר בטיפול 10000, לביצוע בדיקות נוספות. גילוי מוקדם של מוקדי בעיה עשוי למנוע בעיות גדולות ויקרות בעתיד, ולשפר את חווית הנהיגה ובטיחות הרכב. בדיקת תקינות בלמים ומערכת ההיגוי, בדיקת תאורה, מגבים וצמיגים – מדובר בבדיקות פשוטות שיעריכו את חיי הרכב.

כמה עולה טיפול 10000?

מחירי טיפול 10000 יכולים להיות שונים מאד ונקבעים על ידי הגורמים הבאים:

  • חלפים – חלפים מקוריים יקרים יותר מחלפים תואמים שבתורם יקרים מחלפים גנריים. ככל שאיכות החלפים עולה, כך מחיר הטיפול יעלה.
  • סוג ודגם הרכב – כל יבואן קובע בלעדית גם את מחירי החלפים המקוריים ובכך משפיע ישירות על מחירי הטיפולים
  • סוג המוסך – מוסך מורשה יבואן יקר ממוסך מורשה שיקר ממוסך כללי. רצוי לבצע טיפולים לרכב במוסך מורשה או מורשה יבואן בלבד על מנת להבטיח שימוש בחלפים באיכות גבוהה.
  • כמות התיקונים הנדרשת – במידה ובמהלך הטיפול התגלה ליקוי, יש לתקנו – דבר שיגרור שימוש בחלפים וזמן עבודה נוסף וייקר את הטיפול.
  • מרחק המוסך ממרכז הארץ – מוסכים במרכז נוטים להיות יקרים יותר ממוסכים בפריפריה.

ככל, מחיר לטיפול 10000 בסיסי נע בין 350 ₪ - 1000 ₪ אך יכול להגיע גם ל-2000 ₪ ויותר במידה ונדרשים תיקונים.
 

עמודים רלוונטיים נוספים:

תפריט מכירת רכב
רכבי מיני מומלצים
רכבים היברידים
מחירון לוי יצחק
רכב עד 40,000 ש"ח
רכב עד 30,000 ש"ח
רכב אוטומטי או ידני - מה כדאי?