לקבלת הצעה אטרקטיבית, מלא את פרטיך

רכבים היברידים – חוסכים כסף ועוזרים לסביבה!

 

רכב היברידי

*תמונה מתוך אתר HybridCenter

כאשר אנחנו בוחרים רכב, רובנו נאמר שמה שחשוב לנו הוא רכב שיהיה נוח ומהיר, שיהיה חסכוני, שינצל את הקדמה הטכנולוגית של ימינו וייקח את חווית הנהיגה קדימה. בדיוק בגלל זה, 22 שנים אחרי שיצאה לאוויר העולם הטויוטה פריוס, שהייתה למכונית ההיברידית הראשונה בייצור המוני אי אז ב-1997, כבר ברור שהרכב ההיברידי כאן כדי להישאר. מכירות של רכבים היברידים 2019 נמצאות במגמת עלייה, המחירים לא בשמיים והמיתוסים שריחפו סביבם בהתחלה, כמו החשש מחשיפה לקרינה, התגלו במחקרים של השנים האחרונות כלא רלוונטיים.

אז אם גם אתם מבלים חלק לא מבוטל מהיום שלכם בדרכים ועדיין לא נחשפתם לאחת התופעה המוטוריות הכי חיוביות של השנים האחרונות, אנחנו כאן כדי להכיר לכם אותו. אז מהו רכב היברידי, מה יתרונותיו, איזה כדאי וגם – בעיקר – כמה זה עולה לנו?

אז איך רכב היברידי עובד?


סוגים שונים של מכוניות היברידיות עובדות באופנים מעט שונים, אבל בגדול אפשר להגדיר מכונית היברידית כרכב ממונע שעושה שימוש בשני סוגי מנועים יחד (אי לכך: מנוע היברידי – בן כלאיים): מנוע בעירה פנימית, הוא מנוע הבנזין הרגיל והמוכר, ומנוע חשמלי. רוב הרכבים ההיברידיים הקיימים כיום בשוק הם מסוג 'היבריד מקביל', כלומר, רכבים בעלי מערכות חכמות המפעילות את שני המנועים יחד במקביל בתזמון שמאפשר שימוש יעיל באנרגיה, בהתאם לסוג הנסיעה ולתנאי הדרך. כך, למשל, בנסיעה במהירות נמוכה המנוע החשמלי יעבוד יותר ולא יצטרך את הסיוע ממנוע הבנזין, כך שחיסכון הדלק יהיה משמעותי יותר.
ישנם גם רכבים מסוג 'היבריד טורי' בהם המנוע החשמלי לא חזק מספיק בשביל להניע את הרכב בעצמו והוא משתמש במנוע הבערה הפנימית כמקור לאנרגיה, מעין גנרטור, אם תרצו. בשני המקרים התוצאה שמתקבלת היא חיסכון משמעותי בהוצאות הנסיעה עבור בעל הרכב, עם בונוס נחמד בדמות רכב ירוק סביבתי (יחסית) שפולט פחות מזהמים לאוויר.

האם מכוניות היברידיות משתלמות יותר?


החיסכון בהוצאות הנסיעה, שנובע מחלוקת האנרגיה בין החשמל והבנזין, הוא רק אחד מהיתרונות הכלכליים שלו. הנטייה הראשונה היא לחשוב שרכב כזה בטח עולה הרבה יותר מרכב "רגיל" בעל מנוע בנזין, אך בפועל לרוב זה לא תמיד כך. זה לא נובע, כמובן, מנדיבות מיוחדת של יצרני הרכבים ההיברידיים כלפי צרכניהם, אלא מהקלות במיסוי שמדינות שונות מאפשרות על רכישתם. בישראל, למשל, אם תרכשו רכב היברידי תאלצו לשלם עליו מס בשווי של כ-30% (הנתון משתנה לעתים בהתאם לחקיקה) לעומת מס בגובה 95%-72% על רכב רגיל. כך יוצא שרכישה של רכב היברידי יוצאת משתלמת לרוב.
לגבי החשש בנוגע לצורך לטפל בסוללה של הרכב – אל דאגה. לא אמור להתעורר צורך בהחלפת הסוללה, וממילא רוב החברות מספקות אחריות יצרן על הסוללה (בדרך כלל של חמש שנים או מאה אלף קילומטר). הסוללה של הרכב ההיברידי מטעינה את עצמה בזמן הנסיעה כך שגם לזה לא צריך לדאוג. התחזוקה היחידה הנדרשת היא להקפיד למלא דלק בזמן ולהימנע מעמידה ממושכת על מצב ניוטרל.

דגמים בגרסה היברידית

כמו שכבר אמרנו, הביקוש והייצור של מכוניות היברידיות הולך וגדל. יותר ויותר יצרניות רכב מציגות דגמים גם או רק בגרסה ההיברידית. טויוטה, חלוצת הז'אנר, ממשיכה להשתדרג מדגם לדגם, ביניהם טויוטה אוריס סטיישן היברידית, טויוטה פריוס היברידית וטויוטה יאריס היברידית. תוכלו למצוא גם מכוניות היברידיות של יונדאי סונטה, יונדאי איוניק וגם דגם היברידי של הונדה ג'אז ועוד. המחירים של הדגמים בסקלה הנמוכה יותר של טווח המחירים עומדים סביב מאה ושלושים אלף שקלים לרכב חדש, ויחד עם החיסכון בדלק (שיכול להגיע לעשרות אלפי שקלים אחרי חמש שנים) והיתרון הסביבתי, הרכבים ההיברידיים בהחלט שווים בדיקה.

עמודים רלוונטיים נוספים:

רכבים עד 40,000 ש"ח
רכבים חסכוניים בדלק
תפריט מכירת רכב
מידע על רכבי יונדאי
מידע על רכבי קאיה
יונדאי i20 מול יונדאי i30
לכל הכתבות