הכירו את המרצדס הראשונה

 

מרצדס. זוהי האסוציאציה הראשונה שקופצת כמעט לכולנו לראש כאשר אנו שומעים את צמד המילים "רכב" ו"יוקרה". אין ספק שחברת מרצדס היא מהמובילה בתחום זה וכולם יכולים להסכים שהיא מציבה סטנדרטים גבוהים בכל הנוגע לנראות, ביצועים והנדסת אנוש. אך גם חברה כזו הייתה צריכה להתחיל מאיפשהו.

 

השם והאגדה


סיפורו של השם מתחיל אי שם בגרמניה, בשנת 1926. שתי יצרניות רכב גרמניות – "דיימלר מוטורס" ו"בנץ", מוזגו לחברת "דיימלר-בנץ", כאשר השם "מרצדס-בנץ" הוסכם להיות סימנה המסחרי של החברה. החלטה זו נעשתה במחווה למכונית החשובה ביותר של חברת דיימלר באותו זמן – דגם ה"מרצדס" – ושם משפחתו של קרל בנץ. אך ההיסטוריה של החברה התחילה עוד הרבה לפני, עוד כאשר היו חלוצי תעשיית הרכב, גוטליב דיימלר וקרל בנץ, מהנדסים ויזמים אשר התחרו זה בזה בתחום המנועים והמכוניות, כאשר בבעלות כל אחד מהם חברה המתמחה בייצורם. המיזוג בין שתי החברות בוצע ביוני 1926, וכך, באותה השנה, הוצגה מכונית המרצדס-בנץ הראשונה. צוותי ההנדסה של שתי החברות, אשר כעת מוזגו לחברה אחת, החלו לעבוד יחדיו על מנת לעצב את סדרת מרצדס-בנץ S, אשר לימים תיקרא "מרצדס-בנץ S-CLASS". 10 שנים לאחר מכן, בשנת 1936, החלה החברה להשתמש במנועי דיזל, ובכך הפכה לחברה הראשונה שהשתמשה במנועים אלו במכוניות נוסעים.

 

מרצדס-בנץ סמל
 

על מכוניות ומלחמות


מגוון המוצרים הראשונים של חברת דיימלר-בנץ, הוצג כבר באוקטובר 1926, בתערוכת רכב אשר נערכה בברלין. בתערוכה זו, חשפה החברה שני דגמים חדשים של מכונית המרצדס-בנץ, אשר פותחו במשותף. הדגם הראשון - מרצדס-בנץ W-02, אשר היה מצויד במנוע בנפח שני ליטרים והספק של 38 כוחות סוס. הדגם השני, מרצדס-בנץ W-03, היה דגם חזק יותר, עם מנוע בנפח של שלושה ליטרים והספק של 55 כ"ס. לוגו החברה, הוכנס לשימוש כבר בשנת 1909 בידי חברת דיימלר מוטורס והוא מורכב משלושה חיצים אשר מצביעים לשלושה כיוונים: לשמים, לאדמה ולים. שני הדגמים אשר נחשפו בתערוכה, החלו לשאת את אותו סמל כוכב אשר כיום מוכר לנו כלוגו של חברת מרצדס-בנץ.

מרצדס-בנץ W-02

מרצדס-בנץ W-02

מרצדס-בנץ W-03

מרצדס בנץ W-02

 

ייצור המכוניות הפרטיות נעצר בתקופת מלחמת העולם השנייה והחברה נאלצה להתמקד בייצור מנועים לכלי רכב צבאיים ולמטוסים. בכך, צברה חברת מרצדס-בנץ מוניטין של יצרנית מכוניות איכותיות ואמינות במיוחד, אשר עשו שימוש במיטב הטכנולוגיה של אותה התקופה. מכוניות החברה נבחרו לשרת כמכוניות השרד של בכירי השלטון בגרמניה של אותה התקופה, הודות לאיכותן הגבוהה. דוגמה לכך הינה מכונית המרצדס-בנץ 770.

מרצדס-בנץ 770

מרצדס-בנץ 770

 

הדגמים שעשו היסטוריה

 

מבין כל דגמי מרצדס-בנץ אשר פותחו ע"י החברה, ראויים לציון כמה מהדגמים המשמעותיים יותר של החברה, וביניהם:

מרצדס-בנץ W120, הידועה גם בתור מרצדס-בנץ 180. 271,217 יחידות יוצרו לדגם זה, כאשר לדגם היו מספר תצורות: סדאן (4 דלתות), קבריולט (2 דלתות) וסטיישן, אשר היו בעלי מפרט טכני שונה אחת מהשנייה: מנוע בנפח 1,767 סמ"ק בהספק של 55 כוחות סוס, מנוע בנפח 1,897 סמ"ק בהספק של 65 כ"ס ומנוע דיזל 1,767 סמ"ק בהספק של 40 כ"ס. המהירות המרבית לדגם זה הייתה 126 קמ"ש למנוע ה-1,767 סמ"ק ו-135 קמ"ש למנוע ה-1,897 סמ"ק.

מרצדס-בנץ W120

 

מרצדס-בנץ W123, מכונית המנהלים של מרצדס-בנץ. המכונית יוצרה בין השנים 1976-1985 בשלוש תצורות: סדאן, סטיישן וקופה. המכונית נחשפה לראשונה בגרסת הסדאן שלה, בינואר 1976. דגם זה החליף את קודמיו (דגמי W114 ו-W115) ושמר על סגנון עיצוב דומה לקודמיו, לצד כמה שינויים טכניים, כגון ממדי המרכב החיצוני וממדי בסיס הגלגלים. דגם זה היה לדגם הנמכר ביותר של חברת מרצדס-בנץ, עם לא פחות מ-2.7 מיליון יחידות שנמכרו, עד אשר הוחלף לבסוף על ידי דגם ה-W124.

מרצדס-בנץ W123

 

דגם המרצדס-בנץ W100 (הידוע גם בשם מרצדס-בנץ 600). דגם הסלון המפואר והיוקרתי של מרצדס, יוצר בין השנים 1963-1981. הרכב נחשף בשנת 1963 והיה מיועד להתחרות ברכבי העל הבריטים והאמריקאיים, ביניהם בנטלי ורולס רויס הבריטים וקדילק ולינקולן האמריקאים. דגם זה, המקביל לדגם ה-S600 המוכר של ימינו, היה הדגם המפואר והגדול ביותר של חברת מרצדס ושימש כספינת הדגל של החברה.

מרצדס-בנץ W100


 

בחזרה לעתיד

כיום אנו נהנים מהדגמים החדשים של מרצדס, למשל ה Mercedes GLC 250, או ה Mercedes GLE 350, שכיאה לדגמים של מרצדס, גם הם סוחפים את כל המבטים אליהם.
קניית מרצדס יכולה להיות הוצאה לא קטנה לרובנו, אך אין זה מבטל את האפשרות לנהוג ברכב היוקרתי. חברת באדג'ט מאפשרת ללקוחותיה להשכיר את דגמי המרצדס וליהנות מלהרגיש מלכים ומלכות הכביש מתי שרק נרצה.


Mercedes GLE 

Mercedes GLE