לקבלת הצעה אטרקטיבית, מלא את פרטיך

נורות אזהרה ברכב - רשימה לדרך

 

כל נהג חווה בשלב כזה או אחר של חייו על ההגה את התחושה הלא נעימה בה נדלקת נורה ברכב (ולא משנה אם מדובר על נורת אזהרה ברכב שברולט או נורת מנוע דולקת במאזדה 3) ואתם לא בטוחים מה בדיוק היא אומרת ואיך ממשיכים. נורות האזהרה ברכב הן רבות, מתחלקות לסוגים מובחנים ומעידות על בעיות ברמת דחיפות משתנה, כאשר עם חלקן אפשר להמשיך ולנסוע ולגשת למרכז שירות כשניתן, ואילו אחרות רומזות שכדאי שנעצור מיד את הרכב בצדי הדרך כדי למנוע נזק נוסף. כצפוי, הנורות הללו נוטות להידלק באמצע הדרך, או כשאנחנו רחוקים ממוסך מוכר ולרוב, אנחנו לא מבינים כראוי את משמעותן ואותו נזק ממנו ניסינו להמנע – נגרם, ולו רק בשל חוסר ידע ונסיון. אז כדי שנוכל להכין את עצמנו כמו שצריך למקרה של סכנה ובעיקר מכיוון שהנורות הן בעצם סימני אזהרה ברכב שיכולות להעיד על בעיות רציניות ודחופות, קבלו מידע שימושי וברור אודות נורות אזהרה נבחרות ברכב!

 

הנורות ה-"פחות דחופות"


מדובר בנורות מוכרות ונפוצות שבדרך כלל לא מעידות על תקלה קריטית ברכב. למרות שאינן קריטיות, שימו לב להסבר, שכן חלקן יכולות להיות בעלות כמה משמעויות.

נורת מד הדלק

 נורה שכולנו מכירים ומעידה על צורך בתדלוק. נציין רק כי כדאי מאוד לא לסמוך על הדלק הנותר, משום שגם אם תוכלו לנסוע עוד כמה קילומטרים טובים, עדיין קיימת הסכנה של שאיבת לכלוך מתחתית מיכל הדלק.

נורת דלק ברכב

נורת רפידות הבלמים

נורה שאנשים רבים לא מכירים. הנורה מתריעה על תקלה ברפידות הבלמים, אך ייתכן והיא תידלק עקב בעיה נוספת הקשורה לתפקודם.

נורת בלמים ברכב

נורת מפלס השמן 

הנורה מעידה על מחסור בשמן. השמן חשוב לתפקוד תקין של המנוע וכן, מחסור בשמן עלול לגרום לשחיקה של מיסבי המנוע, להצטברות לכלוך במיכל השמן וכד'. לכן, יש לשים לב להידלקות הנורה וכמו כן, לנזילה קבועה של שמן מן הרכב.

נורת שמן ברכב

נורת הבלמים

רובנו מכירים אותה כנורה הנדלקת כאשר בטעות השארנו את בלם היד למעלה. אולם, ייתכן והידלקות הנורה מעידה על בעיה נוספת בבלמים (כמו מחסור בשמן בלמים) וכן, על בעיה במערכת ה-abs עליה נסביר בהמשך. בכל מקרה, במידה והבעיה אינה בבלם יד מורם, יש לבדוק את תקינות המערכת \ הנורה, ועדיף במהירות.

נורת אזהרה בלמים ברכב

נורה כתומה ברכב


נורה כתומה או צהובה לרוב תצביע על צורך בהתערבות מידית של הנהג ולעיתים באופן דחוף. לא כל הנורות המופיעות בצבע כתום הן דחופות מאוד ולכן ריכזנו כאן כמה מהחשובות ביותר. שימו לב שבחלק מן הרכבים, הנורות יופיעו בצבע אדום, בהתאם לדחיפותן. לעיתים הנורות נראות מעט שונה זו מזו בהתאם לרכב לכן בין מדובר על נורות בלוח שעונים סקודה או על נורות אזהרה ברכב יונדאי, חשוב שתלמדו להכיר את הרכב שלכם ואת איך הנורות נראות בו.

נורת מנוע כתומה (או צהובה)

נורה המצביעה של בעיה במנוע, או במערכת הקשורה אליו. הנורה אינה תמיד מצביעה על צורך עצירה מידי, אולם כשנורת מנוע דולקת, חשוב לברר את הבעיה בהקדם האפשרי. אגב, הנורה לעיתים נראית מעט שונה עם כיתוב בתוכה.

נורת מנוע ברכב

נורת מצבר

נורה המצביעה על בעיית חשמל כלשהי ברכב. ייתכן מאוד שמדובר בבעיה קריטית במצבר שתמנע מהרכב להמשיך לפעול. לכן, במידה והרכב לא עצר, יש לחפש מקום עצירה בטוח ולקרוא לסיוע.

נורת מצבר ברכב

נורות המעידות על טמפרטורה חמה ברכב

קיימות כמה נורות שמעידות על טמפרטורה חמה מדי בבלמים, במנוע או בתיבת ההילוכים האוטומטית. במקרה ואחת מן הנורות נדלקה, יש לעצור מיד בצד ולתת לרכב להתקרר. כמו כן, חשוב לא לפתח ישר את מכסה המנוע, שכן הוא בדרך כלל רותח ולא לנסות למלא מים במיכל המים באופן מיידי שכן הסכנה לכוויה גדולה.

נורת טמפרטורה ברכב

נורות טמפרטורה ברכב

נורות Esp ו- Abs

מדובר בשתי מערכות מצילות חיים ברכב. קיימות שלוש נורות שיכולות להעיד על תקלה בהן, כפי שנראה בהמשך. בכל אופן, נסיעה כאשר אחת מן המערכות לא פועלת באופן תקין היא מסוכנת ולכן במידה ואחת מן הנורות נדלקה, יש לגשת למוסך בהקדם האפשרי.

נורת abs

נורת abs דולקת יכולה להעיד על תקלה במערכת ה-abs, שאחראית על מניעת נעילת הגלגלים בעת החלקה על הכביש, או כל אובדן אחיזת הצמיג על הכביש מסיבות אחרות. תקלה כלשהי במערכת עלולה חלילה לגרום לאובדן שליטה על הרכב.

נורת abs ברכב

נורת esp

מערכת ה-esp בנויה בחלקה על מערכת ה-abs ומתקדמת יותר ממנה. היא עובדת באמצעות ניתוח נתוני הנסיעה על ידי חיישנים בגלגלים ומסייעת במניעת איבוד שליטה על הרכב. נורת esp דולקת יכולה להעיד על תקלה כלשהי במערכת שהינה, כאמור, מצילת חיים.

נורת eps ברכב

נורת אזהרה משולש עם סימן קריאה

נורה שקשורה גם היא למערכת ה-esp. חשוב לציין שהיא אינה מעידה בהכרח על תקלה במערכת כולה, אלא ייתכן והיא נדלקת עקב בעיית שחיקת גלגלים וכד'. לכן, גם כשהיא נדלקת, רצוי ללכת לבדיקה במוסך, שכן יכולה להיות בעיה גם במערכת ה-esp.

נורת אזהרה סימן קריאה ברכב

 

האם קיימים הבדלים בין סוגי הנורות?


באופן כללי, החל משנת 2010, חובה להתקין מערכת בקרת יציבות (esp) בכל הרכבים החדשים המיובאים לישראל. לכן, אין הבדל מבחינת הדגמים השונים בכל הקשור לקיומה של מערכת זו, שנחשבת יחסית חדשה. בכל הקשור למערכות ונורות אזהרה נוספות, לא אמורים להיות הבדלים בין סוגי הנורות הקיימות בסוגי רכבים שונים, בייחוד ברכבים החדשים. בנוסף, בכל מקרה נורות ברכב אמורות להידלק בכל הנעה של המנוע ולהיכבות לאחר מכן. לכן, יש לשים לב לעניין הזה בעת הדלקת המנוע וכמובן, אם אחת מנורות האזהרה אינה נדלקת יש לפנות לבדיקה.

 

האם על כל בעיה צריך "לרוץ" למוסך?


השתדלנו להסביר באילו מקרים דחוף יותר\פחות לגשת למוסך. עם זאת, קיימים בינינו אנשים בעלי חוש טכני מפותח, או כאלה שיכולים לבדוק ולתקן בקלות כמה מן הבעיות העיקריות שהזכרנו למעלה. עבור אותם אנשים, רק נציין שקיימות מטבע הדברים תקלות שרק מוסכניקים מורשים יכולים לבדוק ולתקן, לרבות תקלות במערכות ה-esp וה-abs שמצריכות חיבור מחשב. כמו כן, במידה ואינכם מבינים עד הסוף כיצד לטפל בתקלה, אל תנסו לטפל בה באופן עצמאי, שכן קיימת סכנה לגרימת נזק נוסף.

לסיכום, לצד שלל הנורות שהצגנו לעיל, עדיין חשוב לנו להדגיש שאין תחליף לערנות שלכם כנהגים. בסופו של דבר, כל סיטואציה מצריכה פעולה שונה ורק אתם אלה שיכולים להעריך נכון את מידת הדחיפות. בהצלחה!